subject
Business, 21.06.2019 14:00 j015

Match the terms with the appropriate definition. 1. unpaid work done for a person or an organization lifestyle budget 2. any task that is useful volunteer work 3. a state-required legal document giving employees younger than eighteen years old permission to work work 4. a good or service that is desirable but not necessary want 5. wage amount after deductions are withheld net wage 6. lists the costs of items you choose to spend your money on work permit 7. the people who are both able and willing to work

ansver
Answers: 2

Another question on Business

question
Business, 21.06.2019 20:20
Molander corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. data concerning the next month’s budget appear below: selling price per unit $ 29 variable expense per unit $ 14 fixed expense per month $ 12,450 unit sales per month 980 required: 1. what is the company’s margin of safety? (do not round intermediate calculations.) 2. what is the company’s margin of safety as a percentage of its sales? (round your percentage answer to 2 decimal places (i.e. 0.1234 should be entered as 12.
Answers: 3
question
Business, 22.06.2019 17:40
Turrubiates corporation makes a product that uses a material with the following standards standard quantity 8.0 liters per unit standard price $2.50 per liter standard cost $20.00 per unit the company budgeted for production of 3,800 units in april, but actual production was 3,900 units. the company used 32,000 liters of direct material to produce this output. the company purchased 20,100 liters of the direct material at $2.6 per liter. the direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. the materials quantity variance for april is:
Answers: 1
question
Business, 22.06.2019 20:30
Hank itzek manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. the following are required for production of a 70-gallon batch. 2,700 ounces of grape concentrate at $0.04 per ounce 77 pounds of granulated sugar at $0.43 per pound 133 lemons at $0.79 each 350 yeast tablets at $0.24 each 350 nutrient tablets at $0.14 each 2,500 ounces of water at $0.001 per ounce hank estimates that 4% of the grape concentrate is wasted, 9% of the sugar is lost, and 32% of the lemons cannot be used. compute the standard cost of the ingredients for one gallon of wine. (round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places, e.g.
Answers: 3
question
Business, 22.06.2019 21:30
Which is the most compelling reason why mobile advertising is related to big data?
Answers: 1
You know the right answer?
Match the terms with the appropriate definition. 1. unpaid work done for a person or an organization...
Questions
question
History, 12.07.2019 11:30
question
Mathematics, 12.07.2019 11:30
question
Computers and Technology, 12.07.2019 11:30
question
Biology, 12.07.2019 11:30
question
Biology, 12.07.2019 11:30
question
Mathematics, 12.07.2019 11:30
Questions on the website: 11377662