subject
Mathematics, 22.06.2019 09:00 AvantiA

(08.06 mc) devon and his friends bought strawberry wafers for $3 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. they spent a total of $30 to buy a total of 22 packets of wafers of the two varieties. part a: write a system of equations that can be solved to find the number of packets of strawberry wafers and the number of packets of chocolate wafers that devon and his friends bought at the carnival. define the variables used in the equations. part b: how many packets of chocolate wafers and strawberry wafers did they buy? explain how you got the answer and why you selected a particular method to get the answer

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 16:30
Why do interests rates on loans to be lower in a weak economy than in a strong one
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
Kerion has a beaded necklace business. she can make 12 necklaces is 2 hours. how long will it take her to make 9 necklaces?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
Sam opened a money-market account that pays 3% simple interest. he started the account with $7,000 and made no further deposits. when he closed the account, he had earned $420 in interest. how long did he keep his account open?
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 00:00
The statements below can be used to prove that the triangles are similar. ? △abc ~ △xyz by the sss similarity theorem. which mathematical statement is missing? ∠b ≅ ∠y ∠b ≅ ∠z
Answers: 3
You know the right answer?
(08.06 mc) devon and his friends bought strawberry wafers for $3 per packet and chocolate wafers for...
Questions
question
Mathematics, 19.02.2020 23:04
question
Business, 19.02.2020 23:04
question
Mathematics, 19.02.2020 23:04
question
Physics, 19.02.2020 23:04
Questions on the website: 13977365