subject
Mathematics, 21.06.2019 21:00 yani246

Sweets are sold loosely or in pre-packed bags the 120g bags are £1.49 each the loose sweets are £0.89 for 100g by calculating the price per gram, determine which one is better value. show your working.

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 17:40
Atriangle has an area of 72 square inches. if the base of the triangle has a length of 18 inches, what is the height of the triangle? use the formula for the area of a triangle: area = (base)(height) type a numerical answer in the space provided. do not include the units or spaces in your answer.
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 18:00
An embroidered placemat costs $2.95. an embroidered tablecloth is similar to the placemat. the ratio of the corresponding sides is 1: 4. how much would you expect to pay for the tablecloth?
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 19:30
If you could answer these your a life saver
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 20:10
Which value of m will create a system of parallel lines with no solution? y = mx - 6 8x - 4y = 12
Answers: 3
You know the right answer?
Sweets are sold loosely or in pre-packed bags the 120g bags are £1.49 each the loose sweets are £0...
Questions
question
Mathematics, 21.10.2020 23:01
question
Mathematics, 21.10.2020 23:01
Questions on the website: 11377086