subject
Mathematics, 21.06.2019 18:10 ltuthill

Jordan has $5.37, which he is using to buy ingredients to make salsa. he is buying one red pepper for $1.29 and three pounds of tomatoes. if jordan has exactly the right amount of money he needs, what is the price per pound of the tomatoes? choose the correct equation to represent this real-world problem. solve the equation and verify the reasonableness of your answer. a pound of tomatoes costs .

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 14:30
What is the inverse of the function f(x)=4x+8
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 22:40
Explain in a minimum of 2 sentences how to graph the equation of the absolute value function given a vertex of (-1,3) and a value of “a” equal to ½.
Answers: 2
question
Mathematics, 22.06.2019 00:00
Macy spent $36 on jeans. this was $12 less than twice what she spent on a shirt. which equation to solve this, 12x=36 2x=36-12 2x-12=36 12-2x=36
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 00:30
The water company charges a residential customer $41 for the first 3,000 gallons of water used and $1 for every 200 gallons used over 3000 gallons. if the water bill was $58 how many gallons of water were usedanswersa 3400 gallonsb 6000 gallonsc 6400 gallons d 7000 gallons
Answers: 2
You know the right answer?
Jordan has $5.37, which he is using to buy ingredients to make salsa. he is buying one red pepper fo...
Questions
question
Mathematics, 12.07.2019 03:10
question
Chemistry, 12.07.2019 03:10
Questions on the website: 11365857