subject
Mathematics, 22.06.2019 23:30 wazzuphottie1999

Jeff is buying apples and bananas from the farmer's market. he know that to find his total cost he will use the expression 1.25a + 0.50b, where a stands for the number of apples he bought and b stands for the number of bananas he bought. if he buys 4 apples and 6 bananas how much money did he spend? a) $10.00 b) $2.00 c) $7.00 d) $8.00

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 17:00
Aquantity with an initial value of 3900 decays exponentially at a rate of 35% every hour. what is the value of the quantity after 0.5 days, to the nearest hundredth?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 20:00
Solve each equation using the quadratic formula. find the exact solutions. 6n^2 + 4n - 11
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 21:30
Acd that is originally priced at $15.85 red-tagged for the sale. what is the sale price of the cd
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 22:30
Aaron invested a total of $4,100, some in an account earning 8% simple interest, and the rest in an account earning 5% simple interest. how much did he invest in each account if after one year he earned $211 in interest? select one: a. $200 at 8%, $3,900 at 5% b. $3,200 at 8%, $900 at 5% c. $900 at 8%, $3,200 at 5% d. $3,900 at 8%, $200 at 5%
Answers: 1
You know the right answer?
Jeff is buying apples and bananas from the farmer's market. he know that to find his total cost he w...
Questions
question
Mathematics, 20.04.2021 04:10
question
Mathematics, 20.04.2021 04:10
question
Mathematics, 20.04.2021 04:10
Questions on the website: 14239290