subject
Mathematics, 21.06.2019 19:50 Sourcandy

Organic apples are on special for $1.50 per pound. does total cost vary inversely or directly with the number of pounds purchased? find the cost of 3.4 pounds of apples. a. inversely: $5.10 b. directly; $5.10 c. inversely: $2.27 d. directly; $2.27

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 20.06.2019 18:04
Which problem could be  solved  by evaluating the expression  7×(−3)7×-3?
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 15:30
Look at the following graph of the given equation. determine whether the equation is a function. explain why or why not.
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 17:00
Need on this one asap im almost done with this subject
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 17:30
In parallelogram abcd the ratio of ab to bcis 5: 3. if the perimeter of abcd is 32 find ab
Answers: 1
You know the right answer?
Organic apples are on special for $1.50 per pound. does total cost vary inversely or directly with t...
Questions
question
English, 06.05.2020 12:58
question
History, 06.05.2020 12:58
question
Mathematics, 06.05.2020 12:58
Questions on the website: 11359483